İyi Yaşa

Okul Öncesinde, Okulda ve Sonrasında Su Alımı

Su yaşamımız için temel bir ihtiyaçtır!

Aslında, bir insan birkaç hafta yemek yemeden yaşayabilir ama birkaç günden fazla su içmeden yaşayamaz.  Çocuklar su içtikleri zaman, küçük vücutlarının ihtiyaç duyduğu su alımı gerçekleşir.  Su çocuklarımızın ayak parmaklarının uçlarından, beyine kadar ulaşarak olağanüstü bir sistem ile vücut içerisinde dağılır. Su her yerdedir. Su her bir hücreye, organa ve en önemlisi de beyine kadar ulaşır.

Çocukların beyini suya ihtiyaç duyar.

Beyin karmaşık bir organdır. Düşünmemizi, ezberlememizi, öğrenmemizi ve daha fazlasını sağlar! Bugün bile, beynin tamamen nasıl çalıştığını kimse bilmiyor. Ancak, kesin olan bir şey vardır: su beyinin temel bileşenidir. Aslında, beyinin 2/3’ü nden fazlası sudan oluşur.*

*yetişkin bir insan beyininin % 73’ü sudan oluşur.

Öğrenmenin önemli bir dönemi olan çocukluk dönemi sırasında, beyin gelişim göstermektedir. Bu nedenle yeterli su alımı bütün vücut için ve beyinin düzenli olarak çalışması için önemlidir.

Çocuklara yeterli su alımı konusunda yardımcı olmak için, bu önerileri göz önünde bulundurun:

•   Onları uyandıkları zaman bir bardak su içmeye teşvik edin. Çocuklar geceleri bile su kaybı yaşar!

•   Mümkünse, çocukları okula, sırt çantalarına ya da spor çantalarına bir şişe su koyarak  gönderin.

•   Çocukların erişebileceği yerlere su şişeleri koyun: yemek masası üzerine, buzdolabı içerisine, kendi masalarına vb.

Paylaşılması gereken öneriler

Çocuğunuzun yeterli su alımına yardımcı olmak için bazı ipuçları ve çözümler bulunmaktadır:

"Oğlumun okulda ya da evde olmadığı zamanlarda dışarıda ne içtiğini kontrol edemiyorum."

Kontrolü sağlamak için, suyun önemini kendisine öğretin ve birlikteyken onu düzenli olarak su içmeye teşvik edin. Gün içerisinde düzenli olarak su içmek bir alışkanlık haline gelirse, onunla birlikte olmadığınız zaman bile çocuğunuz su içmeye devam edecektir. Diğer bir ipucu: okula götürmesi için kendisine küçük bir şişe veriniz.

"Kızım susadığı zaman,  hemen su içmek istiyor ve bekleyemiyor.”

Kızınıza iyi hissettirmek için, çantasına bir şişe su koyabilirsiniz. Ayrıca siz de yanınızda bir şişe su taşıyabilir ve istediği zaman suyu ona hemen verebilirsiniz.

"Kızımı su içme konusunda ikna etmek zor oluyor.”

Çocuklar çoğunlukla yetişkinleri taklit eder. Kızınız için iyi bir örnek olmayı düşünün. Sizi su içerken gördüğünde, kendisi de biraz su içmek isteyecektir. Diğer bir ipucu: yemek masası üzerine, odasına ya da okul veya spor çantasına vb. kolay ulaşılabilir yerlere su sişeleri koyun.

"Oğlum kendisine su içmesi gerektiğini her söylediğimde susamamış olduğunu söylüyor."

Susama hissi, vücudun ihtiyacı olan su miktarından daha fazla su kaybettiği durumlarda ortaya çıkar. Oğlunuza, kendisini susamış hissettiğinde, vücudunun çoktan su kaybetmiş yaşamış olduğunu açıklayabilirsiniz. Susamadan önce gün içerisinde düzenli olarak azar azar su içmesi konusunda kendisini teşvik edin. 

Ailenizi eğlenceli  “Çocuklar için Yeterli Su Alımı Seti”miz ile su içme konusunda heyecanlandırın! Bu setin içerisinde oyunlar, yapbozlar, yardımcı ipuçları ve daha pek çok şey bulunmaktadır. Seti Şimdi İndirin.